Terapia
Autyzm
Definicja
Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, które najczęściej ujawnia się w ciągu pierwszych trzech lat życia jako rezultat zaburzenia neurologicznego, które oddziałuje na funkcje pracy mózgu.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki wcześnie wdrożonej terapii można złagodzić wiele objawów autyzmu, a fachową pomoc dzieci mogą otrzymać już w przedszkolu.
Podstawowe objawy
- Zaburzenia w kontaktach społecznych
- Zaburzenia w komunikowaniu się
- Powtarzające się, stereotypowe zachowania i zainteresowania
W Naszym Przedszkolu
- Dzieci z Orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na autyzm lub Zespół Aspergera otrzymują:
- terapię w systemie 1/1 (1 terapeuta – 1 dziecko),
- w systemie diadowym (1 terapeuta – 2 dzieci )
- w systemie rewalidacyjnym (2h zajęć rewalidacyjnych w ciągu tygodnia, większość czasu dziecko przebywa w grupie rówieśniczej z terapeutą)
- Dodatkowe zajęcia:
- Logopedia
- Trening Umiejętności Społecznych
- Integracja Sensoryczna
- Terapia Ręki
- Metoda Tomatisa® – program naturalnej stymulacji neurosensorycznej – prowadzi certyfikowany terapeuta Metody Tomatisa® poziom 2
- Dzieci uczęszczające do przedszkola są pod stałą opieką swojego terapeuty. Podczas pracy z dzieckiem wykorzystywana jest Stosowana Analiza Zachowania. Terapeuta uczy dziecko komunikacji, zabawy, modeluje zachowania dziecka.
- Każdy terapeuta prowadzący opracowuje i wdraża Indywidualny Program Edukacyjno- Terapeutyczny, który dostosowany jest poziomu umiejętności dziecka.
- W trakcie zajęć stymulowane są umiejętności dziecka w zakresie 7 sfer rozwojowych: naśladowania, percepcji, motoryki małej, motoryki dużej, koordynacji wzrokowo – ruchowej, czynności poznawczych, komunikacji.
-
Dzieci z autyzmem uczestniczą w bloku edukacyjnym w grupie rówieśniczej. Terapeuta jest „cieniem” dziecka, zapewnia indywidualną pracę i dostosowuje poziom do możliwości dziecka. Przedszkolaki podczas zabaw swobodnych uczą się poprawnego zachowania oraz zabawy. Zapewniamy, że dzieci z autyzmem nie czują się odrzucane przez rówieśników, a wręcz przeciwnie uczymy dzieci tolerancji i współpracy.
-
Dzieci z orzeczeniem autyzmu oprócz zajęć indywidualnych uczestniczą w zajęciach grupowych są to min. zajęcia rytmiczno-muzyczne, taneczne „Zumba”, zajęcia plastyczne, rzeźbiarstwo, zabawy na placu oraz wszelkie uroczystości na terenie przedszkola i poza nim.
Terapia logopedyczna
Posiadamy zespół logopedów oraz neurologopedów, którzy dostosowują terapię do indywidualnych potrzeb i możliwości dzieci. Podczas zajęć logopedycznych specjaliści wdrażają oddziaływania mające na celu poprawę komunikacji. Pracują z dziećmi z zaburzeniami mowy oraz wadami wymowy.
- Dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na autyzm mają zapewnione zajęcia logopedyczne w wymiarze jednej godziny tygodniowo.
- Dzieci objęte pomocą psychologiczno-pedagogiczną również korzystają z terapii logopedycznej w wymiarze jednej godziny tygodniowo.
Na zajęciach logopedycznych terapeuci wykorzystują:
- ćwiczenia artykulacyjne
- ćwiczenia słuchowe
- ćwiczenia oddechowe i fonacyjne
- masaż logopedyczny
- elementy komunikacji alternatywnej i wspomagającej
Specjaliści mają do dyspozycji wiele pomocy i sprzętów dydaktycznych niezbędnych w terapii logopedycznej. Przedszkole wyposażone jest w oprogramowanie „Mówik”, dzięki któremu dzieci niewerbalne mają szansę na komunikację z otoczeniem.
Integracja
Sensoryczna
Integracja sensoryczna wg definicji oznacza uporządkowaną, właściwą organizację bodźców sensorycznych, które organizm odbiera przez systemy zmysłowe, czyli receptory. Problemy z odbieraniem bodźców i ich interpretacją nazywamy zaburzeniami integracji sensorycznej – nie należy ich lekceważyć, a brak podjęcia odpowiedniego oddziaływania może je pogłębić i prowadzić do opóźnień w rozwoju. Dysfunkcje w przetwarzaniu bodźców sensorycznych u dziecka mogą obejmować systemy: czuciowy (dotyk oraz czucie głębokie), słuchowy, wzrokowy, węchowy, smakowy oraz zmysł równowagi. Zaburzenia SI pojawiają się w momencie, w którym układ nerwowy w sposób nieprawidłowy organizuje bodźce zmysłowe. Kompleksowa terapia Integracji sensorycznej wpływa na poprawę funkcjonowania dziecka nie tylko w sferze motorycznej, ale też i emocjonalnej. W naszej placówce zajęcia trwają 45- 60min (w zależności od potrzeb dziecka). Terapia ma formę zabawy, podczas której terapeuta tak kieruje aktywnością dziecka, aby była ona dostosowana do jego potrzeb i możliwości.
Metoda
Tomatisa®
Dla dr Alfreda Tomatisa autyzm jest najgłębszym sposobem „obcięcia” procesu słuchania. Jest to najczystsza manifestacja „niesłuchania”.
Zaburzenia ze spektrum autyzmu przejawiają się między innymi trudnościami w interakcjach ze światem zewnętrznym, a szczególnie nieprawidłowościami w komunikacji społecznej. Zgodnie z jedną z aktualnych hipotez neurony lustrzane osób autystycznych nie są w stanie działać prawidłowo. Neurony lustrzane są rozproszone w różnych obszarach mózgu. Pełnią ważną funkcję, ponieważ aktywują obszary mózgu mające znaczenie dla ruchu i mowy, w chwilach, gdy jedynie obserwujemy sytuację, nie podejmując żadnych działań. Odgrywają istotną rolę w rozumieniu działań, zamiarów i emocji innych ludzi.
Pozwalają nam zaplanować ruch, przewidzieć jakieś doznanie i odczuwać empatię. Inaczej mówiąc, z jednej strony pomagają nam postawić się w położeniu innych osób, a z drugiej – zaplanować nasze działanie. Mają podstawowe znaczenie dla naszych codziennych interakcji społecznych, poczynając od odpowiedzenia uśmiechem na czyjś uśmiech po odczuwanie emocji innej osoby lub rozumienie jej działań.
Metoda Tomatisa® to swego rodzaju trening prognozowania. W fazie pasywnej słuchanie muzyki przetworzonej za pomocą specjalnych kontrastów sprawia, że mózg stara się znaleźć regularność rządzącą zmianami. W fazie aktywnej dźwięk wydawany przez mówiącego wraca do niego w postaci skorygowanej przez urządzenie. W reakcji na to dana osoba naturalnie dostosowuje swój głos do tego, co słyszy. W ten sposób bezpośrednio oddziałujemy na neurony lustrzane znajdujące się w obszarze, który odpowiada za wydawanie artykułowanych dźwięków. W ten sposób Metoda Tomatisa® może pomóc osobom z zaburzeniami cechującymi się opóźnieniem lub niewłaściwym rozwojem zdolności poznawczych, komunikacyjnych i zdolności do interakcji społecznych, które występują w przypadku zaburzeń ze spektrum autyzmu i powiązanych (zespół Aspergera, zaburzenia przetwarzania sensorycznego) albo zespołu Downa.
Przez 40 min dziecko słucha specjalnie dobranego programu – dobrany jest po wnikliwym wywiadzie z rodzicem lub przeprowadzeniu Testu Uwagi Słuchowej. W trakcie trwania sesji dziecko może mieć prowadzona terapię np. logopedyczną, poznawczą. Może się również bawić lub spać. Każdy poziom trwa 14 dni. Trening jest intensywny, dlatego że właśnie podtrzymywanie stymulacji pozwala uzyskać postępy.
Aby mówić o w pełni odbytej metodzie Tomatisa® należy przejść przez 3 poziomy.
Trening Umiejętności
Społecznych
Założeniem autora Treningu Umiejętności Społecznych, Arnolda Goldsteina, było przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej poprzez modelowanie różnych umiejętności społecznych.
Trening Umiejętności Społecznych zakłada umiejętne połączenie wiedzy z obszaru emocji, norm społecznych czy współdziałania. Bardzo ważny jest również sam element treningu, aby dziecko doszło do biegłości w danym obszarze, potrzebuje regularnych ćwiczeń. Bardzo istotna jest praktyka i doświadczanie.
Trening Umiejętności Społecznych, mimo, że został opracowany jako pomoc dla osób z różnymi wyzwaniami rozwojowymi, takimi jak spektrum autyzmu, ADHD czy niepełnosprawność intelektualna znajduje również swoje zastosowanie w pracy z dziećmi, których rozwój przebiega prawidłowo – po to, aby poprawić rozumienie emocji, nauczyć radzenia z nieprzyjemnymi emocjami, rozwijać empatię oraz umiejętność współdziałania, ale również uczyć norm, zwiększać samoświadomość oraz uczyć określonych zachowań.
Opublikowano setki badań, które potwierdzają skuteczność tej metody.
Terapia
Ręki
Głównym celem działań podejmowanych w zakresie Terapii Ręki jest doskonalenie precyzyjnych ruchów dłoni i palców. Usprawnianie obejmuje całą kończynę górną, zaczynając od barku, przez ramię i przedramię, po nadgarstek, dłoń i palce. Dzięki skoordynowanym aktywnościom dziecko poprawia koordynację oko-ręka, doskonali postawę ciała w sytuacji stolikowej i nie tylko oraz wzmacnia swoją niezależność w wykonywaniu czynności samoobsługowych. Ponadto dzieci uczą się prawidłowego trzymania narzędzia pisarskiego, który jest bardzo ważny w dalszych etapach edukacji. Uczestnicy zajęć doskonalą swoje umiejętności w zakresie koordynacji bilateralnej (oburącz) a także lateralizacji (dominacji stronnej).
Zajęcia
Wczesnego Wspomagania Rozwoju
Wczesne Wspomaganie Rozwoju to specjalistyczne zajęcia, których celem jest wspieranie rozwoju dziecka we wszystkich sferach jego funkcjonowania (rozwój społeczny, psychoruchowy, samodzielność itd.).
Mogą z nich skorzystać dzieci uczęszczające do naszego przedszkola, jak również dzieci z innych placówek posiadające opinie o potrzebie Wczesnego Wspomagania Rozwoju wydaną przez państwową Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną.
Zajęcia WWR są prowadzone przez różnych specjalistów, w zależności od wskazań Poradni (pedagogów, psychologów, logopedów) 4 razy w miesiącu po 60 minut. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny z Dyrekcją placówki „Bajkowy Dworek”.
Zajęcia są darmowe – Serdecznie zapraszamy!
Superwizja
Punkt
Konsultacyjny
Oferujemy bezpłatny punkt konsultacyjny dla rodziców i ich dzieci (od 2,5 oku życia do 6 roku życia), których niepokoi rozwój dziecka. My jako zespół nie diagnozujmy, ale pomagamy, podpowiadamy, wskazujemy dalszą drogę. Dajemy wskazówki, zalecenia, ćwiczenia. Czas spotkania to 60 min, gdzie przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z opiekunem, a w tym czasie specjaliści obserwują dziecko. Na tej podstawie sporządzamy sprawozdanie oraz przekazujemy zalecenia do dalszej pracy.
Rodzice chętni do konsultacji proszeni są o wcześniejsze umówienie się.